Ako vybrať šatku

Mamičky, ktoré chcú začať s nosením sa stretávajú s obrovským množstvom informácií o šatkách či ergonomických nosičoch. Trh je plný nosiacich pomôcok, no výber sa zdá príliš zložitý. Spomínajú sa slovíčka ako gramáž šatky, prímes, rôzne dĺžky šatiek..Ani vybrať nosič nie je jednoduché, líšia sa veľkosťou, materiálmi, tvrdosťou bedrového pásu, spôsobom nastavenia…Najlepšie by bolo kúpiť jednu nosiacu pomôcku na celé nosiace obdobie. Tento článok vám objasní, na čo dbať pri výbere šatky.

Čo najčastejšie šokuje mamičky je veľký výber nosiacich pomôcok a ich cena. Prečo sú také drahé a ako nosiť dobre a zároveň neminúť veľa finančných prostriedkov sa dozviete v tomto článku. Pri výbere vhodnej šatky či nosiča je veľmi nápomocná skúsená poradkyňa nosenia, návšteva podpornej skupiny, kde vám ukážu rôzne nosiace pomôcky, základné úväzy, vyskúšate si aj nosičeUšetríte čas aj financie (v prípade samohľadania a kúpy nevhodnej nosiacej pomôcky). Ako bonus získate podporu mamičiek, ktoré si prvým výberom tiež prešli a nové kamošky 🙂

vazba

Aké druhy šatiek sa vyrábajú?

Šatky vhodné na nosenie detí sú elastické, hybridné alebo pevné. Zvýšte opatrnosť na ponuky rôznej lacnej metráže (napr. Cybex, Pentelka, Womar), ktoré výrobcovia odporúčajú na nosenie detí. Metráž nie je vhodná, nosenie v nej je okrem iného nepohodlné. Vhodné šatky sa vyrábajú špeciálne pre nosenie detí, spĺňajú certifikáty, sú testované. Aby bolo nosenie bezpečné a zdravé, malo by tiež spĺňať určité zásady.

Elastické šatky

Sú obľúbené najmä začiatočníkmi, ktorí majú rešpekt pred pevnými šatkami. Výhodou je aj nižšia cena, ľahšie sa s nimi pracuje, odpustia chyby pri viazaní. Oproti pevným sú však hrubšie (cítiť to najmä v lete) a prestávajú byť nosné dosť skoro, okolo 6 až 8kg váhy dieťatka. V praxi to znamená, že úväz nedrží pevne, zadoček dieťatka klesá, úväz sa prevesuje, čo vedie k nespávnej polohe dieťatka a k bolestiam nosiacej osoby.

Elastické šatky sa vyrábajú z bavlny, zvyčajne v dĺžke 4,6 alebo 5 metrov. Viaže sa nimi trojvrstvový úväz (cez chrbátik dieťatka idú tri vrstvy šatky) kríž s kapsou von. Medzi obľúbené značky patria napríklad Boba, LennyLamb, Liliputi, Manduca,..

Hybridné šatky

Sú akýmsi prechodom medzi elastickou a pevnou šatkou. Hybridné šatky nájdu uplatnenie pri deťoch, ktoré treba často vyberať a vkladať do šatky (napr. pri bezplienkovej komunikačnej metóde) a to bez nutnosti rozviazania. Oproti elastickým šatkám sú trochu nosnejšie, ale zároveň hrubšie.

Vyrábajú sa z bavlny a spandexu, v dĺžke 4,6m. Aj v tomto prípade sa viaže kríž s kapsou von. Typickou značkou je Je Porte Mon Bébé (JPMB).

Pevné šatky

Sú špeciálne tkané tak, aby boli diagonálne pružné. To znamená, že pevne obopnú dieťatko tam kde je to potrebné a zároveň čiastočne pružia (nie ako elastické či hybridné). vďaka tomu je nosenie v pevnej šatke pohodlné.

Prímesi a starostlivosť o šatky

Pevné šatky sú tkané zo špeciálne farbených priadzí, najčastejšie sa používajú bavlnené, ale tiež aj iné prímesi (ľan, konope, hodváb, merino…) v rôznom percentuálnom podiele k bavlne. Starostlivosť o prímesové šatky môže byť náročnejšia, ale odmenia sa svojimi vlastnosťami a vyššou nosnosťou.

Začiatočníkom odporúčam siahnuť po šatke zo 100% bavlny, ktorá je nenáročná na údržbu. Šatku je nutné pred prvým naviazaním oprať. Je to dôležité z hygienického hľadiska, ale najmä aby sa nepoškodila šatka. Praníe zakončí výrobný proces a vlákna šatky do seba zapadnú. Vždy je nutné riadiť sa pokynmi výrobcu.

Gramáž, nosnosť a väzba

Gramáž šatky predstavuje jej hmotnosť (g) na m2. Vo všeobecnosti platí, čím je dieťa väčšie, tým je potrebná vyššia gramáž. Pre novorodencov (najmä predčasniatka) sú ideálne tenké šatky s gramážou 170-230, Stredná gramáž 230-270 je vhodná pre väčšie deti (cca od 8kg) a vysokogramážové šatky 280 a viac sú nosnejšie, teda vhodné pre väčšie a ťažšie detičky (cca od 13kg). K lepšiemu rozloženiu váhy a pohodlnejšiemu noseniu dopomôže správne doťahovanie a viazanie viacvrstvových úväzov. Čiže na veľké dieťatko sa môže napríklad použiť šatka strednej gramáže a viacvrsvový úväz.

Technológia tkania ovplyvňuje to, akú má šatka väzbu (napr. žakárová, atlasová). Zyčajne platí, že čím majú šatky nižšiu gramáž, tým sú tenšie a naopak vysokogramážové šatky sú hutné, nosnejšie, nazývajú sa aj deky 🙂 Tenké šatky sú vhodné pre novorodencov a začiatočníkov, hrubšie pre väčšie deti. Hrubším šatkám s vyššou gramážou sa k zmäknutiu dá pomôcť častejším žehlením s parou (pozor na citlivé prímesi) a zanosením – nosením ťažších detičiek v šatke.

Šatky majú omnoho vyššiu nosnosť ako je uvedené vyššie, unesú bez problémov aj dospelého človeka, avšak nosenie ťažších detí v tenkej nízkogramážovej šatke by nebolo pohodlné.

Veľkosť šatky

Pevné šatky sa vyrábajú v rôznych dĺžkach. Dĺžka sa meria od konca jedného cípu po začiatok druhého cípu. Výber vhodnej veľkosti je dôležitý, aby šatka nebola príliš krátka alebo naopak príliš dlhá a voľné cípy by mohli prekážať. Výber závisí od vašej konfekčnej veľkostiúväzoch, ktoré chcete viazať.

Veľkosť sa udáva v číslach alebo ako dĺžka v metroch. Každý výrobca však môže mať o trochu rozdielnu dĺžku pri rovnakej veľkosti, preto odporúčam výber skonzultovať s výrobcom, skúsenejšou mamičkou či poradkyňou.

Pre konfekčnú veľkosť 34-36 je vhodná veľkosť šatky 5 (zvyčajne 4,2m), pre veľkosť 38-42 šatky veľkosti 6 (zvyčajne 4,6m), pre konfekciu 44 a viac je vhodná šatka veľkosti 7 (zvyčajne 5,2m). Tieto dĺžky budú vyhovovať pokiaľ budete viazať bežné úväzy. Kratšie šatky, veľkosť 4 – 3,6m, veľkosť 3-3,2m, využijete na rýchle bočné úväzy či úväzy na chrbát. Pozrite si aj videonávody k úväzom.

Pri výbere vhodnej šatky a zvažovaní všetkých týchto parametrov, odporúčam kúpiť takú šatku, akú potrebujete teraz. Čiže napríklad ak ste začiatočník s konfekčnou veľkosťou 38, máte novorodenca, popozerajte sa po bavlnenej šatke s gramážou 230, veľkosti 6.

Bazárová či nová?

Výhodou bazárových šatiek je to, že sú zanosené, mäkšie ako nové a väčšinou aj lacnejšie. Zvýšte pozornosť na to, ako bolo o šatku starané, či je domácnosť fajčiarska alebo majú domáce zvieratká. Záleží na vašich parametroch. Nové šatky treba niekedy zanosiť, čo ale nemusí trvať dlho. Niektoré sú „mäkké už z krabice“. Môžete si vyberať z veľkej škály dizajnov.

Z nových šatiek si vyberiete aj keď máte nižší rozpočet. Medzi tie lacnejšie patrí značka Yaro, Little Frog, Sensimo, Hoppediz, Šanami…Do strednej cenovej kategórie patria značky Sestrice, Rischino, Yako Yako….Luxusnejšie a drahšie sú napríklad značky ako Artipoppe, Linuschka, Pavo…

Prajeme vám dobrý výber tej vašej šatky a príjemné nosenie 🙂

You may also like...