Výber ergonomického nosiča pre novorodenca II

Autor: Jennka Capkova

Novorodenecké nosiče, časť II – skrátená verzia

Pre kompletný úvod do problematiky novorodeneckých nosičov, prosím kuk sem https://www.modrykonik.sk/blog/olivieree/article/vyber-ergonomickeho-nosica-pre-novoroden-fo8rtv/ – tento článok bude jeho skrátenou verziou a budem sa v ňom venovať iba nosičom, ktoré sú vo všeobecnosti poradkyňami odporúčané pre novorodencov a malé bábätká (týmto ďakujem všetkým ktoré som otravovala a ktoré mi ochotne vypísali všetky rady a odporúčania). Tiež by som chcela poďakovať všetkým členkám skupiny Nosíme naše deti na FCB ktoré mi ochotne svoje nosiče pomerali a pofotili.

Takže, začneme. V prvom rade by som rada podotkla jednu vec. Často sa stretávam s rovnakým znením otázky: „Poraďte nosič pre novorodenca, šatku nie, šatky sa bojím“ – paradoxne, a toto je veľmi dôležité spomenúť, maminky/ocinovia ktorí sa na šatku odhodlajú, majú na 99% bábätko takmer vždy uložené dobre a dolaďujú už iba detaily, zatiaľ čo väčšina nosičových fotiek (nielen začiatočníkov!!) je zle – z toho mi vyplýva jediné, a teda, že nastaviť správne nosič je oveľa ťažšie, ako naučiť sa viazať šatku. Myslite na to prosím, keď sa budete rozhodovať, či šatku, alebo nosič.

Šatka má nesporne aj mnoho iných výhod:

  • Je univerzálna, prispôsobí sa akejkoľvek postave nosiaceho a rovnako aj akémukoľvek starému a veľkému, či malému, či asymetrickému dieťatku
  • Šatky sa dajú zohnať oveľa lacnejšie ako nosiče – babydoo alebo šanami alebo hoppedizky z bazárika sa pohybujú už okolo 30 eur, kvalitné ergo nosiče z bazárika začínajú obvykle na 60-tich eurách
  • So šatkou uviažete nekonečné množstvo úväzov dopredu, na bok aj na chrbát, variabilita šatky je jej neskutočne úžasná výhoda, dokážete si nájsť presne ten úväz, ktorý vyhovuje vám aj bábätku, ročnému obdobiu, veku bábätka, aktuálnej činnosti ktorú robíte
  • V šatke sa (väčšinou) dojčí oveľa jednoduchšie ako v nosiči – ale toto je prudko individuálne, niekomu na dojčenie vyhovuje viac nosič, a niekomu zase viac šatka
  • Jej výber je v skutočnosti veľmi jednoduchý, oveľa jednoduchší ako vybrať správny nosič
  • V šatke je bábätko pevne obopnuté zo všetkých strán, šatka je ako „druhá koža“, neskutočne pohodlná – žiadny nosič ktorý som doteraz skúšala sa z hľadiska pohodlnosti nevyrovnal šatke, šatka krásne rozkladá váhu bábätka

A to je len pár výhod na začiatok – ak som vás aspoň „nahlodala“, tu je krásny článok o pevnej šatke od Táničky:

https://mamamanosislaskou.wordpress.com/pevna-satka/

Prečo je také ťažké vybrať správny nosič pre bábätko? Pretože každý je iný – má iný bedrový pás (mäkký, tvrdý, stredne tvrdý, veľmi tvrdý, veľmi mäkký), iné ramenné popruhy (viazacie, zaklipávacie, prekrížené, neprekrížené), iný spôsob nastavovania výšky a šírky chrbtovej opierky, iný materiál, z ktorého je ušitý, jednoducho povedané, vyberať nosič je ako vyberať si nohavice – najlepšie je každý jeden si vyskúšať a zistiť, čo vám sadne. Pretože každý človek má iné preferencie a dokonca aj každé bábätko, treba nosič vidieť, omakať, ochytať, dať si ho na seba a dobre nastaviť.

A keďže každé bábätko je iné, niekomu môže byť daný nosič príliš krátky, inému príliš dlhý, niektoré bábätká majú dlhé nohy a krátky trup, alebo naopak, toto všetko môže výber nosiča pomerne dosť komplikovať.

Čiže za mňa, najlepšie riešenie, ak čakáte bábätko, je kúpiť šatku, a keď sa bábätko narodí a vy ten nosič aj tak budete veľmi chcieť, choďte na podporky a skúšajte, čo vám obom sadne.

Medzi poradkyňami panuje viac menej konzistentná zhoda ohľadom nosičov, ktoré najradšej odporúčajú na malé bábätká, a to sú nosiče s nastaviteľnou šírkou a výškou chrbtovej opierky.

Tieto nosiče sú podľa mnohých nosiacich – mňa nevynímajúc – pre malé dieťa najvhodnejšie (hneď po šatke) – väčšinou sú vyrábané zo šatkoviny a teda obopnú dieťatko tak ako šatka a prispôsobia sa jeho telu. Tieto nosiče aj ja najradšej odporúčam na novorodencov, manipulácia s nimi je pomerne jednoduchá a hlavne rýchla. Nosiče sú príjemné, a extra hlavne tie viazacie (ako Fly Tai, Hop Tye, Didy Tai) sa dokážu prispôsobiť akejkoľvek postave nosiaceho. Nosič si pomocou šnúrok alebo iného spôsobu sťahovania prispôsobíte na miery bábätka, zapnete/zaviažete si bedrový pás, priložíte si dieťatko na telo a nosič si zapnete/zaviažete – rýchle, jednoduché, keď chcete dojčiť, jednoducho si dieťatko spustíte nižšie a hotovo. Teda odpadá potreba vkladať dieťatko do akejkoľvek vložky (či už externej alebo integrovanej).

Výber je skutočne široký, a musím tu poznamenať jednu vec – väčšina týchto nosičov vydrží tak do 9-12 mesiacov, záleží samozrejme od veľkosti dieťatka a od toho, ako rýchlo rastie, no práve preto sú také vhodné pre novorodencov – netreba zo začiatku hľadať nosič na „celé nosiace obdobie“. Najlepšie je hľadať nosič pre dané nosiace obdobie ktoré je aktuálne – neskôr môžete nosič predať a kúpiť väčší, ktorý sa zase najlepšie prispôsobí potrebám a mieram vášho dieťatka. Nosiče na svojej cene strácajú len pomerne málo, pokiaľ sa oň dobre staráte, nemusíte sa báť ho neskôr predať za slušnú cenu.

Dôležité!!! Prosím berte na vedomie, že keď píšem o „novorodencovi“, myslím tým bábätká s hmotnosťou okolo tých 3,5kg, čo je hmotnosť od ktorej drvivá väčšina výrobcov odporúča svoje nosiče. Na menšie bábätká vám každý skúsený človek odporučí jedine šatku – kľudne aj elastik, ak sa bojíte pevnej alebo naozaj nechcete investovať veľa (pozor ale na elastiky v lete, tam je lepšie voliť šatku s gramážou okolo 190g/m2, pretože v elastiku by ste sa uvarili) – menšie bábätká by sa v nosičoch mohli „stratiť“, padať vám do strán, alebo by nedokázali dostatočne roznožiť na šírku nosiča, tu je naozaj najlepšie riešenie šatka.

Začneme teda:

EMEIBABY Babysize

Šírka ramenných popruhov: 8cm, polstrované, mäkké, stredne hrubé

Šírka bedrového pásu: 11cm na strede, 9cm ku krajom, stredne mäkký, príjemný

Obvod pásu minimum 60cm, maximum 140cm, veľmi dobre sedí aj štíhlym a útlym osobám

Chrbtová opierka – základná šírka je 14cm, dá sa zúžiť šnúrkou na 9cm, výška chrbtovej opierky je 31cm.

Tento nosič je veľmi originálne a veľmi príjemne riešený – chrbtový panel je zo šatky a nastavuje sa pomocou krúžkov, teda vie sa krásne prispôsobiť dieťatku a rastie spolu s ním. Je to taký príjemný hybrid medzi šatkou a nosičom.

Je plne prackový, teda bedrový pás aj ramenné popruhy sú na pracku.

Cena: nový od 139,90€

Zdroj obrázku: http://ourecobabies.com.au/wp-content/uploads/2015/12/Emeibaby-Baali-Ocean-Dark.jpg

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ZBkhhliZFCo

STORCHENWIEGE nosič

Asi najobľúbenejší nosič pre novorodencov a malé deti – chrbtová opierka je zo šatky, nové nosiče sú trošku tuhšie, odporúčam kupovať zanosené z bazárika (ale aj keď kúpite nový, nie je to žiadna tragédia). Nosič je „half buckle“ – teda bedrový pás je na pracky a popruhy sa viažu, dokáže sa tak veľmi šikovne prispôsobiť rôznym váhovým kategóriám.

Šírka chrbtovej opierky na najužšom stiahnutí je 11cm, na najširšom 38cm, výška chrbtovej opierky je od 17cm do 36cm.

Bedrový pás sa rozširuje spoločne s tým ako sa rozširuje aj chrbtová opierka, na najmenšom stiahnutí sa dá dotiahnuť na 48cm, pri úplnom rozvinutí chrbtovej opierky sa dá najužšie stiahnuť na cca 76cm, to znamená, že útlym maminkám môže po čase, ako dieťatko rastie a chrbtová opierka sa rozširuje, padať na boky. Dá sa to vyriešiť tak, že si bedrový pás okolo seba 2x omotáte a až potom zapnete – skúšala som, funguje.

Cena: nové sa pohybujú od 95€, používané sa v bazáriku dajú nájsť od 70€ (raz za čas natrafím aj na 60€ Storch, ale to je skôr výnimočné).

Zdroj obrázku: https://www.babynatura.nl/6559-thickbox_default/storchenwiege-draagzak-turquoise.jpg

Zdroj obrázka: http://www.kengurka.sk/resize/e/1200/1200/files/storchenwiege/nosic-inka/551717-375016352547278-597604868-n.jpg

Video: https://www.youtube.com/watch?v=fl9NcwMSjJo

https://www.youtube.com/watch?v=OaJmUyVvl1g (toto video lepšie sedí malým bábätkám)

LING LING P4 D´Amour nosič

U nás pomerne neznámy nosič, jeho výhodou je určite jeho cena a najmä jednoduchosť. Chrbtová opierka je zo šatky, rovnako ako Storch trošku tuhšia „od novoty“.

Šírka ramenných popruhov je 6,5cm, sú tenšie a pomerne pevné, bedrový pás je tvrdý a členitý, dá sa stiahnuť aj na veľmi útle ženy (a mužov) – platí tu ale to isté čo pri Storchu, čo sa týka rozširovania bedrového pásu spolu s chrbtovou opierkou.

Chrbtová opierka sa dá zúžiť na 11cm, a na šírku sedí až do 80 konfekčnej (a trošku viac, keď som tam mala Evku ešte tam bola vôľa), výška sa dá regulovať od 21/31 (s výkrojom a bez) do 32/42cm.

Obvod pásu minimum 58cm, pri chrbtovej opierke na max je to 80cm, ale opäť sa dá použiť rovnaký trik ako pri Storchu.

Nosič je plne prackový.

Cena: od 79,90€ nový, (Mei tai verzia od 69,90€), použité som ešte v bazáriku zatiaľ nevidela.

Zdroj obrázku: https://lovetobenatural.co.uk/pub/media/catalog/product/cache/image/1000×1320/e9c3970ab036de70892d86c6d221abfe/p/4/p4_sage1.jpg

Video: https://www.youtube.com/watch?v=pHzHYfkEU5k

KOKADI FLIP BABY SIZE

Plne prackový nosič, jeho najmenšia verzia Baby Size je vyslovene stavaná hlavne na novorodencov a malé bábätká – nosič dokonca nemá možnosť pripnutia ramenných popruhov na pracky na chrbtovej opierke, ako je zvykom u ostatných nosičov – Baby Size má iba možnosť upnutia praciek na bedrový pás, za tým účelom, aby na chrbátik dieťatka nebol vyvíjaný žiadny tlak.

Chrbtová opierka je zo šatky, jej šírka je cca od 19cm do 42cm, výška je 31cm.

Obvod pásu na najmenšom stiahnutí je 63cm, sedí teda aj útlym a veľmi útlym ľuďom (a z mojej skúsenosti najmä útlym ľuďom).

Kokadi vyrába aj iné druhy baby size verzie nosiča – half buckle, viazacie (Kokadi Tai Tai – látkové popruhy sa viažu, pás je na pracku a Kokadi Wrap Star – popruhy sa viažu, pás je na pracku, ale popruhy pri tejto verzii sú široké a šatkové).

Cena: nový od 129€, používaný od 90€

Zdroj obrázku: http://nestling.co.nz/wp-content/uploads/shopp/1983_1.jpg

Video: https://www.youtube.com/watch?v=WwzZPh4mvKM

DIDYTAI (DIDY MEH-DAI)

Nosič od známej firmy Didymos, veľmi obľúbený medzi skúsenými šatkárkami vďaka jeho mäkkosti a tým, ako sa krásne dokáže prispôsobiť malinkým deťom. Tento typ nosiča je takým kompromisom medzi šatkou a nosičom a poskytuje ako nosiacemu, tak aj dieťatku veľmi podobný komfort ako šatka. Je to čisto viazací nosič – teda bedrový pás aj ramenné popruhy sa viažu. Tento nosič má krásne široké ramenné popruhy

Chrbtová opierka – šírka sa dá regulovať od 20cm do 42cm, výška nie je regulovateľná, 32cm.

Cena: Od 128€ nový, okolo 70€ použitý

Zdroj obrázku: http://www.universoecologico.it/uploads/products/807_Didytai_Mei_tai_Didymos_istruzioni_unstretched.png

Video: https://www.youtube.com/watch?v=5H6YW59VniY

HOP-TYE

Šatkový nosič od firmy Hoppediz, veľmi podobný ako DidyTai a rovnako obľúbený, teda kopčím: , veľmi obľúbený medzi skúsenými šatkárkami vďaka jeho mäkkosti a tým, ako sa krásne dokáže prispôsobiť malinkým deťom. Tento typ nosiča je takým kompromisom medzi šatkou a nosičom a poskytuje ako nosiacemu, tak aj dieťatku veľmi podobný komfort ako šatka. Je to čisto viazací nosič – teda bedrový pás aj ramenné popruhy sa viažu. Tento nosič má krásne široké ramenné popruhy.

Od Didytaiu sa líši dizajnom a tým, že chrbtová opierka je „samoregulovateľná“ – má po bokoch našité jemné gumičky, ktoré sa prispôsobia bábätku samé, naozaj šikovné riešenie.

Chrbtová opierka – šírka sa dá regulovať od 18cm do 37cm, výška od 26cm do 37cm, prípadne sa dá ešte preložiť bedrový pás a tým ešte zmenšiť opierku.

Cena: od 85€ nový, okolo 60€ sa pohybujú použité z bazárika.

Zdroj obrázku: http://www.meitaimundo.com/image/cache/data/Hoppediz/hop-tye-conversion-darjeeling-acquamarin-900×900.jpg

video: https://www.youtube.com/watch?v=gmYH5YdbRjE

DIVA ESSENZA MEI TAI

V našich končinách pomerne neznámy, ale veľmi príjemný viazací nosič – teda popruhy aj bedrový pás sa viažu. Celý zo šatky, ramenné popruhy sú krásne široké, veľmi pohodlné.

Chrbtová opierka: šírka od 17cm do 43cm, výška 36cm ale dá sa pekne regulovať zahnutím a zrolovaním, a tým opierku znížiť.

Cena: od 99€ nový

Zdroj obrázku: http://www.diva-milano.com/images/companies/1/MeiTaiHeadrest.jpg

video: https://www.youtube.com/watch?v=b1rtVHo125s

ISARA STANDARD

Plne prackový nosič, chrbtová opierka je z látky a výrobca ho odporúča od 1 mesiaca veku dieťatka. Šírkovo nastaviteľný od 15cm do 36cm, na výšku od 31cm do 38cm. Bedrový pás sa dá stiahnuť na 66cm (najmenej). Veľmi príjemný nosič.

Cena: nový od 139€

Zdroj obrázku: http://www.isara.ro/148-home_default/isara-v3-full-wrap-conversion-transylvanian-forest.jpg

video: https://www.youtube.com/watch?v=pSFmFEibSgA

BONDOLINO

Látkový nosič, ktorý má bedrový pás na suchý zips a popruhy sa viažu. Pomerne dosť flexibilný a veľmi príjemný, osobne by som ho na úplného novorodenca neodporučila, skôr na deti od mesiaca, dvoch vyššie.

Chrbtová opierka – základná šírka je 23cm, s extendormi 36cm, šnúrkou sa dá stiahnuť na cca 15cm. Výška je 32cm a zvyšuje sa ďalej pomocou kapucky (toto majú fakt premakané).

Ramenné popruhy sú široké 11cm, veľmi príjemné, mäkké a pohodlné. Bedrák má šírku 10cm, je na suchý zips (tohto sa naozaj báť nemusíte, drží ako pribitý, odskúšané na mnohých deťoch), dá sa „zapnúť“ na 64cm najmenej.

Cena: od 95€ nový, použité sa pohybujú od 60€ vyššie

Zdroj obrázku: http://www.hoppediz.de/media/catalog/product/cache/2/image/800×800/62defc7f46f3fbfc8afcd112227d1181/b/o/bondolino_oliv.jpg

Video: https://www.youtube.com/watch?v=NLsaoFxbrqo

MYSOL

Nosič na spôsob meh-dai-u od firmy Girasol, teda plne viazací a šatkový, u nás zatiaľ pomerne neznámy, ale veľmi príjemný a pohodlný. Konfekčne – podľa odporúčania výrobcu – sa dá použiť od konfekčnej veľkosti 50/56 do 98, čo je fakt široký záber.

Chrbtová opierka – šírka od 15 – 50cm, výška od 35 – 44cm.

Cena: nový od 114€

video: https://www.youtube.com/watch?v=ovT-hN_QhrQ

FIDELLA FUSION – Baby Size

Opäť veľmi obľúbený, plne prackový nosič pre malé bábätká, celý zo šatky – jeho špecifikom je takmer žiadne polstrovanie, bedrový pás aj ramenné popruhy sú úplne mäkké a tenučké, preto ho niektorí nosiaci menia s pribúdajúcimi kilami dieťatka, niektorí naopak si ho nevedia vynachváliť ani pri ťažších deťoch (moja skúsenosť je, že keď sa dobre nastaví, odnesie aj 10kg +). Fidelly majú dvoje praciek na chrbtovej opierke, pre nesediace deti sú určené spodné pracky (aby nič netlačilo na chrbát dieťatka), pre pevnejšie deti sú určené vrchné pracky.

Rozmery:

Baby Size: chrbtová opierka šírka od 11cm do 45cm (oficiálne údaje na stránke uvádzajú 14 – 39cm), chrbtová opierka výška od 31-43cm (oficiálne údaje 26-35cm)

UNI (už sa nepredáva, ale ešte ho nájdete sem tam v bazáriku) – chrbtová opierka šírka od 15cm do 45cm, výška od 24cm do 44cm

Bedrový pás sa dá stiahnuť na pekných 55cm (a roztiahnuť až na 150cm), čo určite ocenia útle maminky. Alebo tatovia J

ZAUJÍMAVOSŤ: Baby Size aj Toddler majú (aj na oficiálnej stránke) rovnaký rozmer na najužšom nastavení, teda tých 11cm (alebo 14cm podľa ich údajov), pýtate sa, aký je teda medzi nimi rozdiel a prečo rovno nekúpiť toddler – napíšem to takto. Pre dieťa od troch/štyroch mesiacov vyššie by som pri kúpe volila toddler. Pre dieťa mladšie ako tri mesiace by som volila baby size, nakoľko sa vie lepšie prispôsobiť malému bábätku, keďže je na najširšom nastavení menší ako toddler, nie je tam toľko prebytočnej šatky keď sa nosič úplne stiahne.

Cena: nový od 115€, použitý okolo 80€

Zdroj obrázku: https://cdn.shopify.com/s/files/1/0236/5275/products/Blue_Outer_Space_Fusion_1024x1024.png?v=1439870191

Zdroj obrázku: http://www.miscanguritos.com/blog/wp-content/uploads/2015/10/DSC_0519_tn.jpg

Zdroj obrázku: http://carefreecocoon.com/wp-content/uploads/2015/10/web_20151022-DSC_6192.jpg

video: https://www.youtube.com/watch?v=Z5nROdpC_zs

FIDELLA FLY TAI BABY SIZE

Ďalší veľmi obľúbený nosič od Fidelly, tentokrát čisto viazací. Jeho komfort je skutočne veľký, tento nosič je opäť takým kompromisom medzi šatkou a nosičom a krásne sa bábätku prispôsobí a nosiacemu poskytne takmer rovnaký komfort ako šatka.

Chrbtová opierka – šírka od 10/16cm do 37cm, výška od 16/21 do 36cm, výrobca odporúča od 56 konfekčnej do 80.

Cena: od 99€ nový, okolo 80€ sa pohybujú použité na bazári.

Zdroj obrázku: https://cdn.shopify.com/s/files/1/0458/8141/products/fidella-flytai-tragehilfe-aus-tragetuchstoff_b10_grande.png?v=1447552626

video: https://www.youtube.com/watch?v=age2UoXOIWk

OSCHA CAIRIS BABY

Výrobca ho odporúča od cca 3,2kg – spomínam ho až nakoniec, lebo sa jedná o skutočne luxusný kúsok ktorého cena sa pohybuje od 200 libier (libier!! Nie eur 😀 ), dizajnovo skutočne skvost, vyrábaný zo super krásnych Oscha šatiek.

Je plne viazací, so širokými šatkovými popruhmi, chrbtová opierka sa prispôsobuje pomocou tzv. „Cynch“, akejsi gumičky – na šírku – na výšku sa dá rolovať chrbtová opierka a týmto spôsobom zmenšovať. Plná šírka a výška nosiča je 36,5 x 46cm. Na najmenšom stiahnutí je to okolo 15cm na šírku.

Cena: od 200 libier hore nový.

Zdroj obrázku: http://i0.wp.com/blog.oschaslings.com/wp-content/uploads/2016/06/Cairis.-Images.jpg

video: https://www.youtube.com/watch?v=zp0-08_kEzw

RISCHINO STANDARD a ZUMBUCCA stará verzia

Tieto dva nosiče – ako jediné dva nosiče s novorodeneckou vložkou – uvádzam na koniec kvôli dvom veciam. Prvá je ich dostupnosť – hlavne pri Rischine, stará Zumbucca sa dá zohnať už iba cez bazár, táto verzia sa už nevyrába – a obľúbenosť. Novorodenecké vložky nerada odporúčam, resp neodporúčam ich vôbec, ale tento typ je zo všetkých ešte relatívne najprijateľnejší a medzi nosiacimi rodičmi aj relatívne obľúbený, ale musím uviesť pár vecí, prečo skúsené poradkyne novorodenecké vložky tohto typu neodporúčajú.

Mnohé bábätká pri vložení do vložky nedokážu natoľko roztiahnuť nožičky, aby im „viseli“ z nosiča von, sú teda schované vnútri, tzv. „na žabku“ – a nie všetky deti toto tolerujú, mnohé sa vám začnú v nosiči odrážať, keďže v nich tento spôsob nosenia aktivuje odrážací reflex, ktorý primárne funguje na to, aby sa bábätko vyšplhalo po matkinom tele k prsníku a prisalo sa. Toto môže ale pri nosení spôsobovať diskomfort dieťaťa.

Zdroj obrázku: http://manduca-blog.com/2013/manduca-for-newborn-from-what-age

Rischino aj Zumbucca majú veľmi príjemnú a tenkú chrbtovú opierku a vankúšiky na Rischine sa dajú zahnúť, čo je fakt super, ale už som videla veľa detí, ktorým ani to zahnutie nepomohlo a nožičky von nedali. Sú deti, ktorým to nevadí a sú spokojné, čiže tu naozaj platí, treba vyskúšať, ako na to bude reagovať vaše dieťa – každopádne z novovložkových nosičov sú tieto dva asi najpríjemnejšie.

Ďalšia vec, ktorú musím spomenúť je vkladanie dieťaťa do novorodeneckej vložky – pri tomto úkone si musíte sadnúť, kolená mať vyššie ako stehná, aby ste dieťatku vytvorili „plochu“ na ktorej bude ležať, bedrový pás máte zapnutý, chrbtovú opierku si položíte na nohy, na ňu bábätko, zapnete do vložky, priložíte si nosič na telo, a až potom sa môžete postaviť a zapnúť si stredový ramenný popruh. Prípadne môžete použiť prebaľovací pult. Každopádne je toto manipulácia naviac, ktorú nie každé dieťa znáša a ani každý nosiaci (mňa osobne toto nesmierne otravovalo, nosila som Evku v Liliputi s novovložkou a toto bolo fakt za trest, niekomu to naopak absolútne nevadí, sú dokonca ľudia ktorým to vyhovuje).

Zdroj: modrykonik.sk

Pozor – pri Rischine ja osobne odporúčam hlavne látkové nosiče (tie sú super príjemné a mäkké), zo šatkových buď zanosené Srdcka alebo nový Paisley, ale pre novoškov by som neodporučila nosiče zo šatiek Dunaj, Malachit, Úsvit – sú veľmi tvrdé a vyžadujú zanosenie. DOPLŇUJEM INFO – tieto kolekcie sú vypredané a nové sa vraj vyrábať nebudú, čiže by sa mli dať zohnať už iba cez bazárik, ďakujem Zuzi :slight_smile:

Pri Rischine je ešte výhodou široká sieť poradkýň, ktoré vám, či už cez internet alebo osobne, vždy s nastavením nosiča pomôžu.

Cena: Rischino Standard od 102€ nový, od 70€ použitý

Zumbucca (stará látková verzia) sa pohybuje od 60€ v bazáriku, pozor, treba sa spýtať či obsahuje aj novorodeneckú vložku, lebo niektoré Zumbuccy ju nemajú.

Rischino:

Zdroj obrázku: http://static.rischino.sk/imgs/products/nosic-indiana/mala.jpg?v=15

Zumbucca stará verzia:

Zdroj obrázku: https://mkskimg1-asmirasro.netdna-ssl.com/QQ1gjmLQ5sW_s720x720.jpg

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Yhdo3PlFmlc

späť

You may also like...