Usádzanie dieťaťa do ergo nosiča

Autor: Jennka Capkova

V prvom rade by som rada podotkla, že môj návod vychádza z návodu od Caciky tu:

https://www.modrykonik.sk/blog/cacika/album/usadzovanie-do-ergonosica-4a0ong/

ktorý je mi vždy veľkou pomocou keď potrebujem niekomu vysvetliť, ako to má správne vyzerať :slight_smile: a na ktorom som sa sama učila a veľmi mi pomohol – a keďže remake-y sú tento rok v kurze, aj ja som sa rozhodla jeden urobiť.

Tiež by som rada dodala, že pri rôzne veľkých deťoch to správne podsadenie a prekrytie bedrového pásu zadočkom vyzerá rôzne – trojmesačné mini bábätko vám nikdy neprekryje takú časť bedrového pásu, ako mne 17 mesačná Evka. Takže toto berte ako orientačný návod o čo sa treba snažiť aspoň cca, jednoducho povedané, pri správnom podsadení by nemal byť vidieť celý bedrák, minimálne aspoň kúsok by mal byť prekrytý.

Ďalšia vec je umiestnenie dieťaťa v určitej výške – pri malých deťoch je dobré riadiť sa starým známym „close enough to kiss“ teda dieťatko by malo byť tak vysoko, aby ste mu vedeli dať bez problémov pusu na hlavu (toto sa týka hlavne malých detí, väčšie už zvyknú vpredu dosť zavadzať :slight_smile: ). Ale tiež je dôležité nájsť si výšku, ktorá vám vyhovuje – toto sa týka aj výšky kam si umiestnite bedrový pás. Nemusíte ho nosiť rovnako vysoko ako ja na obrázkoch, pokiaľ vám to nevyhovuje – dôležité je, aby ste dodržali zásadu toho, aby dieťa nesedelo na bedrovom páse a bolo dobre podsadené. Taktiež pokiaľ sa dieťa neustále dojčí, je zvykom nosiť nižšie, a opäť je to oukej, pokiaľ to vám obom vyhovuje.

Prečo by dieťatko nemalo na bedrovom páse sedieť? Jednak tým bedrový pás „láme“, druhak sa ergonomické nosenie míňa svojmu účinku (dieťa v nosiči nemá sedieť, ale byť podsadené), a za tretie, vyvíja to väčší tlak na kríže nosiaceho a z toho následne vyplýva neželaná bolesť pri nosení.

Takže poďme na to:

1, Bedrový pás si zapnete na svoj pás (nie na bedrá!) a poriadne utiahnete tak, aby bol tesne na tele a pekne priliehal

Trochu teórie bez dieťaťa:

Vidíte tú „kapsu“ ktorá vznikla? V tej má byť dieťatko „usadené“.

2, Vezmete dieťa a priložíte si ho na telo do želanej ergo polohy (kolienka vyššie ako zadoček, chrbátik do C, toto je tiež v rámci možností, u väčších detí už ten chrbátik do C v bdelom stave nedosiahnete :slight_smile: )

Dieťa si už teraz priložte tak, aby bolo nie nad bedrovým pásom, ale „za“ ním.

3, Dajte si ramenné popruhy na ramená a zapnite si nosič. Ja ešte robím to, že chytím opierku nosiča a vytiahnem ju vyššie a trochu nadskočím, aby sa mi dieťa lepšie usadilo v nosiči a nemala som nikde prebytočnú látku.

4, Konečný výsledok – dieťa prekrýva svojím zadočkom veľkú časť bedrového pásu.

Toto je Lenny Lamb nosič, vykrojenie krásne vychádza ku kolennej jamke :slight_smile:

Evkin outfit si netreba všímať, vždy sa nejako vymódi a v čase fotenia frčala čiapka.

5, Takto to má vyzerať zozadu:

Spojovník ramenných popruhov by mal byť cca v úrovni lopatiek, ak ho máte príliš vysoko alebo príliš nízko, nosič zle rozloží váhu dieťaťa a v konečnom dôsledku vás bude niečo bolieť – trapézy, kríže, ramená, podľa ľubovôle :slight_smile:

Otázka, ako si zapnúť spojovník a dostať ho do želanej polohy? Skúsené nosičky už majú poväčšine vykĺbené ruky a dokážu to zospodu, čiže návod na to:

Predtým, než si nasadíte ramenné popruhy, povolíte si spojovník na maximum, nasaďte si ramenné popruhy, chyťte povolený spojovník zospodu, chyťte si druhú časť, zacvaknite, dotiahnite na doraz. Toto chce trochu cviku, ale po čase to ide.

Druhý spôsob: Predtým, než si dáte dieťa do nosiča, povoľte si spojovník na max aj ramenné popruhy čo najviac, dajte si dieťa do nosiča, ramenné popruhy na ramená, zvrchu si zapnite spojovník a dotiahnite ho ako sa dá, potom dotiahnite ramenné popruhy (tým spojovník dostanete do želanej pozície), dotiahnite spojovník ako je vám to najpohodlnejšie.

Hotovo :slight_smile:

A teda sľúbené video ako si nahodiť dieťa na chrbát:

https://www.youtube.com/watch?v=VI-3EHJ-2pI

späť

You may also like...