Prímesi v šatkách, časť 1: bavlna

Šatky sú tkané z bavlnených priadzí alebo sa používajú prímesi v rôznom percentuálnom podiele k bavlne. Spôsob tkania a použité prímesi majú vplyv nielen na vlastnosti šatky, ale tiež na starostlivosť o ne. Vtomto článku nájdte informácie o bavlne a bavlnených šatkách.

Bavlna

Bavlna je mäkká, poddajná, nepruží a dobre nasiakava vodu, ale nevie ju odviesť od tela. Veľmi je využívaná práve vďaka tomu, že je pevná aj keď sa namočí, čiže sa pri praní nepoškodzuje. Je však relatívne citlivá na oder – látka sa stenčuje a vznikajú žmolky. Veľmi dobre sa vďaka dobrej nasiakavosti farbí. Občas v šatkách nájdete drobné čierne bodky – sú to časti pigmentu z rastliny, ktoré sa časom vyperie.

bavlna

zdroj: unslpash.com

Šatky zo 100% bavlny sú najobľúbenejšie, univerzálne, nenáročné na starostlivosť. Na výrobu šatiek sa používa viac druhov – organická bavlna, egyptská, česaná a iné. Každá má trochu odlišné vlastnosti ako je napríklad nosnosť a jemnosť. Bavlnené šatky sú vhodné ako pre novorodencov, tak aj pre staršie detičky.

Šatky majú rozdiely v gramáži a väzbe, čo sa odrazí na hrúbke, hmotnosti a nosnosti šatky. Platí pravidlo čím vyššia je gramáž, tým je šatka hrubšia, nosnejšia a teda vhodná pre staršie deti. Novorodenci sa dobre viažu do ľahkých tenších šatiek, s ktorými sa dobre pracuje a malé telíčko bábätka je pevne obopnuté. Sú odolné na častejšie pranie, ideálne pre deti s refluxom.

Bavlnené šatky sa perú väčšinou na 30 – 40°C (podľa štítku na šatke). Pri praní v práčke treba vypnúť alebo nastaviť najnižšie otáčky odstreďovania (odporúčam max. 400). Šatku treba sušiť čo najviac vodorovne, mimo slnečného žiarenia a zdroja tepla. Vlhkú ju môžeme zvesiť a žehliť (opäť stupeň na balvnu). Ak príliš preschne, môžeme ju pokropiť a tak prežehliť.

Bavlna je nenáročná na skladovanie, buď sa šatka poskladá alebo zvinie do rolky. Je vhodné ju občas preskladať a prežehliť.

Česaná, opaľovaná bavlna – ide o spôsob konečnej úpravy nití. Vytŕčajúce vlákna sa po spradení odstraňujú česaním alebo opaľovaním. Výsledkom je jemnejšie a nosnejšie vlákno.

Organická bavlna – toto označenie sa týka odrody bavlny, ktorá je odolnejšia voči škodcom. Vlákna sú kratšie, hrubšie, chlpatejšie, cena je vyššia.

Pima, Sea Island, Giza, Egyptská bavlna – luxusná bavlna, ktorá sa pestuje len na niektorých plantážach. Odmení sa jemnosťou, nosnosťou a leskom.

Ice cotton, chladivá bavlna – ide o spôsob pradenia nití do vzdušnejších vláken, čím sa rýchlejšie odparuje pot

Mercerovaná bavlna – bavlna namáčaná do hydroxidu sodného, vďaka ktorému si lepšie udržuje farbu, je lesklejšia, pevnejšia. Prispieva to tiež odolnosti voči žmolkom a odretiu.

You may also like...