Bolesti pri nosení. Ako si s nimi poradiť?
Niekedy pociťujú nosiace osoby počas nosenia detí diskomfort, prípadne ich bolí chrbát. Nosenie predstavuje zmenu v stereotypoch a novú záťaž, čo môže pre niekoho znamenať radikálnu zmenu. Verím, že vám tento článok prinesie užitočné rady aby bolo pre vás nosenie pohodlné.
Tým, ktorí mali problémy s chrbticou už pred obdobím nosenia, nebude na škodu návšteva fyzioterapeuta. Zhodnotí stav, pozrie sa na telo ako celok, odporučí cviky, zásady čomu sa vyhnúť a podobne. Na spevnenie tela je vhodný aj SM systém a rôzne pravidelné kurzy a cvičenia na chrbticu. Niektorým ľuďom sa naopak stav nosením zlepšil. Intuitívne sa vystierajú, majú lepší postoj, bábätko priberá, čím narastá aj záťaž a svalová kondícia. Samostatnú kategóriu tvoria ženy s diastázou po pôrode, ktoré môžu pociťovať výraznú bolesť v oblasti brucha. Aj v tomto prípade odporúčam návštevu fyzioterapeuta. Stav môže vylepšiť aj zmena nosiča, pretože tvrdosť, tvar a šírka bedrového pásu majú vplyv na pociťovanie bolesti. Úväz alebo dotiahnutie nosiča je vhodné skontrolovať aj skúsenou poradkyňou nosenia. Niekedy stačí posunúť bedrový pás vyššie alebo nižšie, či lepšie dotiahnuť šatku vďaka čomu sa váha dieťatka rovnomerne rozloží a eliminuje sa tlak na diastázu.
V prípade, že ste začali pociťovať bolesť po tom, ako ste začali dieťatko nosiť, prečítajte si o možných príčinách. Podstaou je dodržiavať základné zásady nosenia, vďaka ktorým bude nosenie pohodlné.
Nadmerná záťaž
Niekedy príde fyzická únava, vtedy si doprajte od nosenia prestávku. Ak to nie je možné, pomôžete si zmenou úväzu alebo naviazaním na bok či chrbát. Prehľad úväzov nájdete v tomto článku. Na nosiči si môžete prekrížiť popruhy, pohrať sa s nastavením či posunúť hrudnú sponu nižšie.
Nosenie v správnej výške
Ak je dieťatko v šatke či nosiči príliš nizko, ťažisko je zle rozložené a môžete pociťovať bolesť. Dieťa v nosiacej pomôcke nesedí, ale je podsadené (kolienka sú vyššie ako zadoček) v oblasti pupka. Hoci sa pás na nosičoch nazýva bedrový, je nutné zapínať ho cez pupok (+/- nejaké centimetre hore/dole). Dieťatku nosenému v správnej výške dokážete dať bez zbytočného predkláňania pusu na hlavičku. Výnimkou je dojčenie, kedy nosenca spúšťame cielene nižšie, rovnako nižšie viažeme aj staršie detičky. Novorodencov naopak viažeme vyššie nad rovinu pupka. Staršie deti nosené na chrbte sa viažu vyššie kvôli lepšiemu rozloženiu váhy a aby videli ponad naše plecia.
Dotiahnutie šatky
Precíznosť doťahovania šatky má tiež vplyv na pohodlie nosenia. Slabo alebo nerovnomerne dotiahnutá šatka spôsobuje diskomfort krčnej chbtice a ramien a zlý postoj nosiacej osoby, ktorá sa inštiktívne zakláňa dozadu. Pre dosiahnutie dobrého rozloženia váhy a pevnosti úväzu je potrebné šatku rovnomerne dotiahnuť po celej šírke. Úväz musí byť pevný, ale zároveň pohodlný pre oboch, nesmie brániť v dýchaní. Existuje aj pomôcka na kontorlu správneho dotiahnutia – medzi bruško dieťatka a vaše telo by ste mali pohodlne vložiť dlaň. Keď sa predkloníte s bábätkom v pomôcke dopredu, nemali by ste mať pocit, že padá. Pomôcka musí dieťatko dostatočne obopínať. Krčná a hrudná chrbtica musí byť dostatočne spevnená najmä ak dieťatko ešte nedrží samé hlavičku.
Nastavenie nosiča
Ak využívate na nosenie ergonomický nosič, je potrebné ho dobre nastaviť. Častou chybou je bedrový pás zapnutý príliš nízko, slabo dotiahnuté ramenné popruhy, čo spôsobuje bolesti v krížovej oblasti. Blízkosť môžme znovu otestovať rukou a predklonom. Pozornosť venujte aj hrudnej spone, ktorá býva často príliš vysoko. Do nižšej polohy sa dostane jednoduchým posunutím alebo tiež stiahnutím popruhov pod pazuchami. Ak bolesť pretrváva aj po prekrížení popruhov na chrbte, vyskúšajte nosič s polstrovanými a širšími popruhmi. Klokanky nie sú vhodné ako pre bábätko, tak pre nosiaceho.
Rozloženie pruhov na chrbte
Na pohodlie nosenia má vplyv aj to, ako sú dobre a rovnomerne rozprestreté pruhy šatky či šatkového nosiča na chrbte. Ak sú pruhy príliš blízko krku, krížia sa príliš vysoko alebo sú nerovnomerne dotiahnuté, môžete pociťovať bolesť a ťahanie. Šatku je nutné rovnomerne dotiahnuť od horného lemu postupne až k spodnému. Po dokončení úväzu treba pruhy na chrbte dodatočne zospodu roztiahnuť.
Ak je šatka príliš široká a máte pocit tlaku na ramene, môžete stiahnuť z ramena lem, ktorý je ďalej od krku, preložiť ho a vrátiť späť na rameno (fotka nižšie). Niektoré prackové nosiče umožňujú kríženie popruhov a stojí za to vyskúšať, že je to pohodlnejšie. Odporúčam si pozrieť konkrétne návody a videá na úväzy, kde nájdete užitočné rady a tipy.

Nosnosť šatky
Elastické šatky sú pohodlné kým dieťatko dosiahne váhu približne 6 až 8 kg. Potom sa zvyknú úväzy povoľovať a prevesovať, šatka sa zarezáva do ramien. Pevné šatky sa líšia medzi sebou v gramáži a vo väzbe, čo má vplyv na hrúbku, hmotnosť a nosnosť šatky. Platí pravidlo čím vyššia je gramáž, tým je šatka hrubšia, nosnejšia a teda vhodná pre staršie deti. Novorodenci sa dobre viažu do ľahkých tenších šatiek, s ktorými sa dobre pracuje a malé telíčko bábätka je pevne obopnuté. Pri pevných šatkách si môžeme na chvíľu dopomôcť viacvrstvovými úväzmi, no je potrebné poobzerať sa po nosnejšej šatke.
Na nosenie nie sú vhodné šatky z bežnej metráže. Ich výhodou je síce nízka cena, ale nemajú vlastnosti skutočných šatiek, nepružia, sú tkané iným spôsobom a koniec koncov nie sú pohodlné. V súčasnosti sa dá zakúpiť kvalitná šatka za lacný peniaz.
Verím, že vám tieto rady pomôžu v pohodlnom bezbolestnom nosení. V prípade otázok neváhajte kontaktovať nás alebo poradkyňu nosenia vo vašom okolí.