Bolesti pri nosení. Ako si s nimi poradiť?

Niekedy pociťujú nosiace osoby počas nosenia detí diskomfort, prípadne ich bolí chrbát. Nosenie predstavuje zmenu v stereotypoch a novú záťaž, čo môže pre niekoho znamenať radikálnu zmenu. Verím, že vám tento článok prinesie užitočné rady aby bolo pre vás nosenie pohodlné.

Tým, ktorí mali problémy s chrbticou už pred obdobím nosenia, nebude na škodu návšteva fyzioterapeuta. Zhodnotí stav, pozrie sa na telo ako celok, odporučí cviky, zásady čomu sa vyhnúť a podobne. Na spevnenie tela je vhodný aj SM systém a rôzne pravidelné kurzy a cvičenia na chrbticu. Niektorým ľuďom sa naopak stav nosením zlepšil. Intuitívne sa vystierajú, majú lepší postoj, bábätko priberá, čím narastá aj záťaž a svalová kondícia. Samostatnú kategóriu tvoria ženy s diastázou po pôrode, ktoré môžu pociťovať výraznú bolesť v oblasti brucha.  Aj v tomto prípade odporúčam návštevu fyzioterapeuta. Stav môže vylepšiť aj zmena nosiča, pretože tvrdosť, tvar a šírka bedrového pásu majú vplyv na pociťovanie bolesti. Úväz alebo dotiahnutie nosiča je vhodné skontrolovať aj skúsenou poradkyňou nosenia. Niekedy stačí posunúť bedrový pás vyššie alebo nižšie, či lepšie dotiahnuť šatku vďaka čomu sa váha dieťatka rovnomerne rozloží a eliminuje sa tlak na diastázu.

V prípade, že ste začali pociťovať bolesť po tom, ako ste začali dieťatko nosiť, prečítajte si o možných príčinách. Podstaou je dodržiavať základné zásady nosenia, vďaka ktorým bude nosenie pohodlné.

Nadmerná záťaž

Niekedy príde fyzická únava, vtedy si doprajte od nosenia prestávku. Ak to nie je možné, pomôžete si zmenou úväzu alebo naviazaním na bok či chrbát. Prehľad úväzov nájdete v tomto článku. Na nosiči si môžete prekrížiť popruhy, pohrať sa s nastavením či posunúť hrudnú sponu nižšie.

Nosenie v správnej výške

Ak je dieťatko v šatke či nosiči príliš nizko, ťažisko je zle rozložené a môžete pociťovať bolesť. Dieťa v nosiacej pomôcke nesedí, ale je podsadené (kolienka sú vyššie ako zadoček) v oblasti pupka. Hoci sa pás na nosičoch nazýva bedrový, je nutné zapínať ho cez pupok (+/- nejaké centimetre hore/dole). Dieťatku nosenému v správnej výške dokážete dať bez zbytočného predkláňania pusu na hlavičku. Výnimkou je dojčenie, kedy nosenca spúšťame cielene nižšie, rovnako nižšie viažeme aj staršie detičky. Novorodencov naopak viažeme vyššie nad rovinu pupka. Staršie deti nosené na chrbte sa viažu vyššie kvôli lepšiemu rozloženiu váhy a aby videli ponad naše plecia.

nosenie-spravna-vyska

Dotiahnutie šatky

You may also like...