Ako si vybrať a používať Ring Sling?

Ring Sling (v nosičskom slovníku RS) je šikovný šatkový pomocník s krúžkami vhodný na krátke poponášanie, rýchle presuny či pre zvedavé detičky. Ako sa s ním nosí, pre aké deti je učený sa dozviete v tomto článku, Prajem príjemné čítanie 🙂

ring-sling

Výhody Ring Slingu
  • rýchle naviazanie – RS stačí  podoťahovať a môžete vyraziť. Je vhodný na rýchle presuny, napr. z auta na nákup

  • vhodný pre malých zvedavcov – tým, že dieťatko umiestnite na bok, získa dobrú pozíciu na výhľad. Zvedavé dieťatko sa zvykne v šatke pri nosení vpredu vykláňať do strán a RS mu potrebu vidieť uspokojí

  • skladný – zmestí sa takmer všade

  • vzdušný – oceníte najmä v letnom období

  • elegantný – voľný cíp šatky pôsobí veľmi elegantne, môžete s ním vytvoriť rôzne zaujímavé zakončenia, RS sa hodí aj k elegantnejšiemu oblečeniu

  • jednoduché dojčenie – dieťatko je blízko zdroja mliečka, stačí trošku RS povoliť a môže sa dojčiť

  • praktický – RS je vhodný pri bezplienkovej komunikačnej metóde alebo ak dieťatko potrebujete často vkladať a vyberať zo šatky

  • umožňuje tandemové nosenie – RS umožňuje nosiť v tandeme (mladšie a staršie dieťatko) alebo dvojičky

tandemove-nosenie

Ako sa nosí v Ring Slingu

RS umožňuje nosiť deti už od narodenia – na boku, vpredu a tie staršie aj na chrbte. Nosenie na boku spôsobuje jednostrannú záťaž, preto sa odporúča strany striedať alebo nosiť v RS kratšiu dobu.

Pri nosení na boku sa umiestňujú krúžky k jednému ramenu a dieťatko sa usádza na opačnú stranu. Je dôležité dbať na zásady zdravého nosenia detínajmä na hlavičku, aby nedošlo k sťaženému dýchaniu. Pozor aj na detské pršteky pri doťahovaní šatky cez krúžky. Staršie detičky môžu mať rúčky von.

Starostlivosť a údržba RS je rovnaká ako pri šatkách s výnimkou, že krúžky musia byť počas prania zabalené.

Výber a veľkosti Ring Slingu

RS si môžete pripraviť z vlastnej šatky, postačí kratšia veľkosť a dva krúžky, ideálne veľkosti L. Ak sa rozhodnete pre kúpu hotového, šitého RS, zohľadnite gramáž, použité prímesi, dĺžku a v neposlednom rade dizajn. Často si mamičky dávajú RS ušiť z vlastnej obľúbenej šatky. Vhodná šatka sa pred odoslaním na šitie vyperie a vyžehlí, vždy sa však riaďte pokynmi konkrétnej krajčírky.

Dĺžka RS sa meria od krúžkov až po začiatok cípu, teda po kratší koniec šatky.  Pri výbere sa berie do úvahy, či sa bude RS viazať aj na chrbát. Veľkosť 1 má dĺžku  približne 165-180cm a je vhodná pre úväzy na bok. Veľkosť 2 máeria približne 190-230cm, využijete pre úväzy na bok aj na chrbát. Existuje aj dlhší, tzv. longsling s dĺžkou okolo 260cm, Oproti klasickému RS sa líši tým, že dieťatko sa vkladá do dvoch vrstiev šatky, je teda aj nosnejší.

dotiahnutie-ring-sling

Viazanie Ring Slingu

Viazanie RS je veľmi dobre je spracované v tomto videonávode od Sestrice, Krúžky si uložíme k opačnému ramenu oproti strane, kde bude nosené dieťatko – dieťatko je vľavo, krúžky sú na pravom ramene a opačne.  Šatku si predpripravíme tak, aby nebola po dĺžke pretočená, pozor aj na pretočenie na chrbte. Nariasenú šatku prevlečieme cez krúžky zo spodnej strany a potom ešte znova cez spodný krúžok. Šatku v krúžkoch rovnomerne naskladáme, skontrolujeme, či nie je pretočená.

Pripravíme si kapsu – priestor kde vložíme dieťatko. Dieťatko vyložíme vyššie na rameno, zospodu popod kapsu vložíme ruku a dieťatko uložíme do kapsy. Vrchný lem ťaháme nahor k hlavičke, čím vytvoríme kapsu. Pri novorodencoch musí byť lem dostatočne vysoko, aby spevnil hlavičku, Väčšie sediace deti môžu mať rúčky von – lem siaha po lopatky. Spodným lemom zabezpečíme dobré podsadenie, šatka siaha od kolienka po kolienko.

ring-sling-na-boku

Dotiahneme spodný lem, potom vrchný. Počas doťahovania dávame pozor, aby sa detské pršteky nedostali do krúžkov. Ak bola predpripravená kapsa príliš veľká, šatku dotiahneme postupne po celej šírke. Doťahovanie pôjde ľahšie ak ťaháme šatku nahor, čím sa krúžky odomknú a potom nadol. Môžeme si pomôcť tým, že voľnú šatku vedieme spod pazuchy ku krúžkom a až potom ju dotiahneme. RS si rozprestrieme na ramene a tiež na chrbte.

Voľný cíp necháme visieť alebo sa pohráme so zakončením podľa fantázie. Pri nosení novorodencov poslúži cíp dobre na fixovanie hlavičky – časť zastrčíme pozdĺž horného lemu.

Dieťatko vyberieme jednoducho – povolíme krúžky a kapsu dvíhame hore až cez hlavičku dieťatka. Hoci pôsobí návod zložiťo, stačí pár naviazaní na získanie praxe 🙂

 

Príjemné nosenie 🙂

You may also like...