Zásady zdravého nosenia detí

Mamičky, ktoré nosia svoje deti sa často stretávajú s nepochopením a poznámkami okolia, že nosenie dieťatku uškodí. Pod týmto tlakom sa prirodzene vynárajú otázky, či je nosenie naozaj bezpečné. Preto ako odpoveď prinášame prehľad zásad zdravého nosenia detí.

1. Poloha dieťatka

Deti nosíme vždy tvárou smerom k nosiacej osobe a v takej výške, aby sme mu dokázali dať pusu na hlavičku (výnimkou je kojenie, kedy je dieťatko umiestnené nižšie). Nosiť môžeme aj na boku alebo na chrbte. Šatka či ergonomický nosič neumožňuje nosenie detí tvárou do sveta. Takýto spôsob nosenia škodí chrbtici, ale aj psychickému zdraviu dieťatka. Je totiž vystavované nadmernému množstvu podnetov a nemôže sa schúliť do pezpečia na hruď nosiaceho.  Klokanky, ktoré umožňujú nosenie tvárou dopredu sú navyše nepohodlné aj pre nosiaceho, nakoľko im často chýba bedrový pás alebo sú ramenné popruhy príliš úzke a málo polstrované. Zvedavým deťom vyhoviete nosením na boku alebo na chrbte. Uvidia tak čo potrebujú a stále majú možnosť schúliť sa do bezpečia.

Najmä pri malých deťoch treba dbať na to, aby boli uložené do nosiacej pomôcky rovno, hlavička s chrbticou musía byť v jednej osi. Pozornosť venujeme aj kolienkam, či nie je jedno vyššie ako druhé. Dostatočným dotiahnutím zabezpečíme stabilnú polohu a zabránime prepadaniu telíčka do strán. Hlavička by mala byť v miernom záklone, aby brada netlačila na hruď a neobmedzilo sa dýchanie. Rúčky si dieťatko zloží buď pozdĺž tela alebo pokrčí k tváričke, väčšie deti môžu dať rúčky von.

nozicky-do-M

2. Podsadenie a zaoblený chrbátik

Podsadenie znamená, že zadoček dieťatka je nižšie ako kolienka – nožičky vytvárajú písmeno „M“. Látka či šatka siaha od kolienka po kolienko tak, aby boli kolenné jamky voľné a nožičky smerovali prirodzene nadol. Medzi kolennou jamkou a krajom látky či šatky by mala byť medzera na jeden prst. Nosenie detí so správnym podsadením nahrádza balenie naširoko a podporuje zdravý vývin bedrových kĺbov.

Pri nosení novorodencov rešpektujeme ich prirodzené roznoženie, nožičky nerozťahujeme nasiluVäčším deťom (ktoré samé chodia) nemusí látka siahať od kolienka po kolienko (stáva sa to ak je nosič už malý), pretože ak je zadoček nižšie ako kolienka, vznikne dostatočný uhol na správne podsadenie. Prípadne je možné nosič rozšíriť pomocou extendorov, či zakúpiť verziu nosiča pre väčšie deti. Pri šatkách či rastúcich nosičoch tento problém odpadá.

Správne podsadenie zaručí, že chrbátik bude zaguľatený (to sa mení aj vekom dieťatka). Nedochádza tak k neprimeranému tlaku na chbrticu.

nozicky-do-M

3. Tesnosť

Šatka či ergonomický nosič musia dieťatko dostatočne obopínať a vytvárať dieťatku oporu. To je dôvod, prečo sa šatka preferuje pri nosení novorodencov. Nebojte sa šatku poriadne podoťahovať, aby ňou bolo telíčko dieťatka dostatočne obopnuté a nevychyľovalo sa do strán. Ak cítite, že úväz počas prechádzky alebo časom povolil, dotiahnite potrebné úseky. Existuje aj pomôcka na kontorlu správneho dotiahnutia –  medzi bruško dieťatka a vaše telo by ste mali pohodlne vložiť dlaň. Správne dotiahnutá nosiaca pomôcka nesmie tlačiť nosiacu osobu ani jej brániť v dýchaní. Na druhej strane keď sa predkloníte s bábätkom v pomôcke dopredu, nemali by ste mať pocit, že padá. Pomôcka musí dieťatko dostatočne obopínať. Krčná a hrudná chrbtica musí byť dostatočne spevnená najmä ak dieťatko ešte nedrží samé hlavičku. Ukážku tohto testu aj precízneho doťahovania nájdete v tomto videu od Sestrice (test predklonu je v 3:45).

dotiahnutie

You may also like...