Prehľad nosičov a ich rozdelenie

Autor: Jennka Capkova

Vo všeobecnosti delíme nosiče na dve základné kategórie: ergonomické nosiče a neergonomické nosiče, tzv. klokanky alebo visítka. Nosenie v neergonomických nosičoch je nezdravé a nepohodlné ako pre dieťa, tak aj pre rodiča (mnohí rodičia, ktorí takto chvíľu nosili svoje dieťa sa potom sťažovali ako ich z nosenia bolí chrbát, sú unavení a dieťa im v nosiči plače, pričom častokrát ani len netušia, že ergonomické nosenie je o niečom úplne inom). Viac o klokankách a prečo v nich nenosiť sa dočítate na týchto stránkach:

https://www.modrykonik.sk/blog/tanity/article/klokanka-verzus-ergonosic-nhvupc/

http://stastnamama.sk/o-nosen%C3%AD/stop-klokank%C3%A1m

http://poradnaorl.webnode.sk/co-je-to-ergonomicke-nosenie-alebo-rozdiel-medzi-klokankou-a-ergo-no…

http://www.nosmesa.eu/news/zaostrene-na-klokanky/

Rovnako tak aj článkov prečo nenosiť dieťa tvárou od seba alebo všeobecne prečo je dobré deti nosiť (ergonomicky) je na internete veľa, osobne dávam do pozornosti blog a články od tanity https://www.modrykonik.sk/blog/tanity/ a caciky https://www.modrykonik.sk/blog/cacika/

Plus na začiatok by som ešte odporučila článok od caciky na čo si dávať pozor pri nákupe nosiča cez bazár: https://www.modrykonik.sk/blog/cacika/article/nakup-ergonosicov-cez-bazar-na-co-si-d-p1ayr6/

Článok ohľadom fejkov: http://www.nosmesa.eu/news/pozor-na-napodobeniny-ergonosico/

Takže, ak ste sa rozhodli nosiť svoje dieťa ergonomicky, super  v prvom rade, ak sa chystáte nosiť od narodenia, rada by som upozornila na to, že pre bábätko je najlepším nosičom v prvých troch mesiacoch šatka, žiadny nosič sa jej nevyrovná ani z hľadiska komfortu či správnosti napolohovania bábätka. Šatka má veľa výhod a netreba sa jej báť, viac o výbere baby šatky tu: https://www.modrykonik.sk/blog/cacika/article/vyber-babysatky-po-lopate-auc3oz/

A tu

https://mamamanosislaskou.wordpress.com/pevna-satka/

Ak šatku stále tvrdošijne odmietate alebo vám jednoducho nevyhovuje z rôznych dôvodov, poprípade hľadáte nosič na väčšie dieťatko, môžeme pristúpiť k podrobnejšiemu rozdeleniu nosičov.

Rozdelenie v závislosti od typu nosiča (zdroj  -skopírované z http://chcemnosit.webnode.sk/nosne-info/typy-nosicov/#!):

Full Buckle / Plne prackové nosiče – Veľmi obľúbená varianta medzi nosiacimi. Jej najväčšou výhodou je rýchlosť vloženia a vyloženia dieťaťa, flexibilita pri väčších deťoch (keď ste napr. na prechádzke a dieťatko chce bežkať, dáte ho dole, pričom nosič máte stále pripnutý na sebe a nevlečiete ho po zemi), jednoduchá manipulácia a funkčnosť (viete prostredníctvom neho nosiť vo všetkých základných polohách – vpredu, naboku aj na chrbte). Raz nastavíte dĺžku bedrového popruhu a ramenných popruhov, zaklipsujete ako ruksak a idete.

Mnohí nosiči, aj milovníci šatiek, ergonomický nosič používajú v kombinácii so šatkou. V šatke napr. nosia novorodeniatko do cca 3 mesiacov a potom používajú nosič, alebo ich navzájom kombinujú celý čas v závislosti od situácie, predmetu vychádzky či počasia.

Značky: Manduca, Liliputi, Kibi, Ergobaby, Tula, Fidella Fusion, African Baby Carrier, Beco, Boba, EmeiBaby, Blue Bear, Je Porte Mon Bebe, Patapum, Noiga, Skaldino, Zumbucca, Bimbi, Lenka nosítko, LennyLamb, Isara, Karaush, Rischino, Madame Googoo, Love&Carry, Kokadi Flip, Buzzidil a mnoho ďalších, tieto sú u nás najbežnejšie (ktorýkoľvek zoznam v celom tomto článku sa budem snažiť priebežne dopĺňať a aktualizovať)

Half Buckle / Kombinované nosiče – Nosiče, ktoré sa dokážu viac prispôsobiť atypickejším postavám rodičov alebo určené pre rodičov, ktorých postavy sú rozdielne (napr. malá žena, veľký muž a pod.) a chcú používať jeden nosič. Pracka sa nachádza buď na bedrovom páse a ramenné popruhy si viažete alebo naopak.

Značky: Storchenwiege, Bondolino, Kokadi Tai Tai, Kokadi Wrap Star, Buzzidil Wrappidil

Viazacie ergonomické nosiče – Podobne ako neviazacie šatky, sú uvedené nosiče akýmsi medzistupienkom medzi šatkou a ergonomickým nosičom. Neskladajú sa totiž ani z jedného pruhu látky (akokoľvek predpripraveného), no nemajú ani žiadne klipsne či spony, ktoré raz nastavíte a máte po starostiach. Nasadzujete si ich teda ako ergonomický nosič, no v ďalšom kroku viažete a doťahujete ako šatku.

Značky: Liliputi Mei Tai, Al&Izi Mei Tai, Love&Carry Mei Tai, Didy Tai, Fly Tai, Hop Tai, Lenny Lamb Wrap Tai a Mei Tai, Harma Mei Tai, Kokadi Wrap Tai

Onbuhimo – Sú to nosiče, ktorým absentuje bedrový pás. Výhoda primárne na nosenia na chrbte, pre tehotné maminy, ktorým by bedrový pás mohol tlačiť na bruško a taktiež aj maminy plnších tvarov, na ktoré môže pôsobiť nepríjemne zarezávanie bedrového pásu. Je veľmi skladný a rýchlejšie nasaditeľný než plne prackové nosiče. Zároveň v nich dieťatko dokážete dať dostatočne vysoko na chrbát, aby videlo aj ponad vaše rameno.

Značky: Kokadi Onbu, Mirkine, MaMy, Lenny Lamb Onbu

Rozdelenie nosičov v závislosti od nosnosti/veku bábätka pre ktoré je nosič vhodný:

Vhodné od narodenia s integrovanou novorodeneckou vložkou:

Liliputi, Manduca, Rischino, Beco, Zumbucca starší model 2014

Tieto nosiče sú praktické z toho hľadiska, že novorodenecká vložka je súčasťou nosiča, čo je veľmi šikovné riešenie, keďže medzi nosiacim a dieťaťom je minimum látky a vkladanie dieťaťa do vložky je pomerne jednoduché. U Liliputi a Beco je vložka odnímateľná, u Rischina a Manducy je neodnímateľná, ale dá sa zložiť tak že staršiemu dieťatku nezavadzia.Vložka u Rischina je flexibilná do výšky aj do šírky, u Manducy je možnosť upnutia do 3 výškových pozícií po bokoch cvokmi, u Liliputi sa vložka „nasadí“ na suchý zips a reguluje takisto pomocou cvokov (dvoch).

Poznámka autora: osobne nosiče s integrovanou alebo externou novorodeneckou vložkou neodporúčam (resp. odporúčam ich až na druhom mieste), ale pokiaľ sa jedná o nosiče s novorodeneckou vložkou, tento typ mi príde najprijateľnejší z hľadiska dieťaťa aj nosiaceho. Má však svoju nevýhodu – vkladanie dieťatka je manipulácia naviac, ktorú nie každé dieťa znáša, a ani každý nosiaci  mňa osobne dosť rozčuľovalo, že kedykoľvek som si chcela Evku vybrať von z nosiča (kým bola vo vložke, nosila som v Liliputi), musela som si niekde sadnúť, oprieť si nohy o vyvýšený bod, vybrať ju z vložky, a zase naopak, ak som si ju tam chcela vložiť, zase sa celé toto muselo zopakovať. Čiže je to pomerne nepraktické a zdĺhavé, a zbytočne sa naťahuje manipulácia s novorodencom.

Vhodné od narodenia s externou novorodeneckou vložkou:

Ergobaby, Boba, Je Porte Mon Bebé, Noiga (stará verzia, už sa nevyrába), Tula

K týmto nosičom si (väčšinou, treba sa informovať u každého nosiča) vložku treba dokúpiť, osobne som tento typ vložky vôbec neodporúčam, keďže manipuácia s ňou je pomerne zložitá, je dosť komplikované do nej bábätko napolohovať, hlavne z pohľadu začiatočníka, mnoho nosiacich rodičov to dokáže odradiť a zneistiť.  Každopádne nosenie novorodencov v týchto nosičoch je vďaka vložke možné a bezpečné.

Update: prinášam info ohľadom Boba nosiča, vďaka Ivanka

Boba 3g má také zmenšenie na cvoky, čiže viac menej tiež môže byť pre malé detičky, ale že je to nepraktické, tak skôr nie. Ten vankúšik sa dá dať len do Boba 4g, lebo sa tam pripína na cvoky. Pre úplne malé bábätko sa ten vankúšik ešte spája na polovicu-vznikne taká guľka a detičky sú v nosiči na zabicku. To je myslím do 4kg, keď ešte bábo nevie tak rozkrocit nožičky. Potom už je ten vankúšik klasicky rozložený a deti ho majú pod ritkou medzi nožičkami. Vďaka tomu majú lepšiu oporu a sú aj trošku vyššie. A ešte majú obe verzie nosiča podpory na nožičky, čiže keď sú už deti väčšie, tak sa im do toho dajú nožičky-také strmienka sú to-a neklimbaju im nožičky a hoci už potom látka medzi nožičkami neni pod kolienka po kolienko, vďaka tým strmenom sú tie nohy podopreté a nevisia.

Ergobaby – vložka je vraj dieťatku dobrá tak do šiestich týždňov, keď už dokáže roztiahnuť nožičky, ide vložka bokom, ale nosič je dieťaťu ešte príliš široký a opäť vhodný až tak okolo piateho mesiaca. Toto sa dá riešiť tak, že telo nosiča stiahnete dolu šnúrkou, link tu https://www.modrykonik.sk/blog/cacika/album/satky-a-nosice-alebo-ako-sa-z-toho-vymot-jjubfv/15541… – tento trik sa dá aplikovať na akýkoľvek nosič ktorý je dieťaťu veľmi široký.

Vhodné od narodenia vďaka sťahovaniu/viazaniu:

Fidella Fusion Baby Size, DidyTai, Fidella Fly Tai Baby Size, Hop Tye, Storchenwiege nosič, Harma Mei Tai, Bondolino, EmeiBaby, Buzzidil Baby Size, Kokadi Flip Baby, Kokadi Tai Tai Baby, Kokadi Wrap Star Baby, Kokadi Wrap Tai, Buzzidil Wrappidil, Connecta, nová Noiga, Lenka nosítko rastúca verzia, Tula Free to Grow

Tieto nosiče sú podľa mnohých nosiacich pre malé dieťa najvhodnejšie (hneď po šatke) – väčšinou sú vyrábané zo šatkoviny a teda obopnú dieťatko tak ako šatka a prispôsobia sa jeho telu. Tieto nosiče aj ja najradšej odporúčam na novorodencov, manipulácia s nimi je pomerne jednoduchá a hlavne rýchla. Nosiče sú príjemné, a extra hlavne tie viazacie (ako Fly Tai, Hop Tye, Didy Tai) sa dokážu prispôsobiť akejkoľvek postave nosiaceho.

Info ku Connecte: Takze Connecta, jeden z najviac poziciavanych nosičov v UK. Predpokladám, že kvoli cene a velkosti (veľa rodicov si ho po požičaní kupi a ľahko sa zmestí do kabelky). Veľkosť; standard, toddler, preschool. Dlzka popruhov; standard a petite= na nižšie a chudsie osoby. Vhodný od narodenia lebo latka medzi nožičkami sa da zúžiť vďaka malému „strap“ – netusim správny slovensky názov.
Ak sa nosi dieta v predu, tak sa popruhy krížia. Ak na chrbte, tak zase sa používa ten strap. Mne velmi tento nosic vyhovoval ked bola dcéra menšia. Ked už bola staršia a ťažšia, tak mi popruhy zacali vadiť. Je pravda že casto ide o spravne nadstavenie. Niektorým tento nosic nevyhovuje ini na neho nedajú dopustiť.
Vyrába sa z látok, limitovanej edície latok ako aj tweed, špeciálneho materiálu s UV filtrom a zo šatiek (Firespiral, Oscha, Woven wings, Didymos, atd) ale tieto su tiez vyrobené ako limitovane edície a nie je ich vela.

Vhodné od mesiaca:

Isara, Ergobaby Adapt (výrobca uvádza vhodnosť od narodenia, mne osobne by tam prišiel novorodenec utopený, takže preto ho hádžem do tejto kategórie, no najradšej by som ho odporučila až od dvoch mesiacov, poprípade vôbec, keďže nosič je dosť tvrdý a nepoddajný a vydrží kratšie ako Ergo Baby Original, z môjho pohľadu veľký fail od Ergo Baby)

Vhodné od dvoch mesiacov:

Zumbucca model 2015, Bimbi Mini, Fidella Fly Tai New Size, Buzzidil Standard

Vhodné od troch mesiacov:     

Fidella Fusion Toddler Size, African Baby Carrier Original ABC, Lenny Lamb Baby, Lenka nosítko standard, Liliputi Mei Tai, Al&Izi Mei Tai baby verzia, Love&Carry Mei Tai, Moyo Cross, Moyo Classa

Vhodné od štyroch mesiacov:

Blue Bear Baby, Love&Carry, Karaush, Kibi (podľa výrobcu, testeri uvádzajú tak od 5/6 mesiacov), Bimbi Maxi, Madame Googoo

Vhodné od piatich mesiacov:

Patapum, LennyLamb Mei Tai, African Baby Carrier Deluxe AB, Andala

Vhodné od ôsmich mesiacov:

Karaush Toddler, Buzzidil XL

Vhodné od desiatich mesiacov:

Lenny Lamb Toddler, Al&Izi Mei Tai Toddler, Kokadi Tai Tai Toddler, Kokadi Flip Toddlersize

Vhodné od dvanástich mesiacov:

Lenka nosítko medziverzia, Rischino XXL, Emeibaby Toddler

Vhodné od osemnástich mesiacov:

Tula Toddler, Lenka nosítko Toddler, Blue Bear Batole, Kokadi Flip Toddlersize XL, Kokadi Tai Tai XL

Vhodné od troch rokov:

Skaldino, Skaldino XL

Rozdelenie v závislosti od materiálu:

Nosiče sa šijú buď z bavlny (väčšinou je to 100%-tná bavlna alebo biobavlna, Manduca v klasickej verzii sa šije z kombinácie bavlny a konope, čo niekomu vyhovuje viac) alebo zo šatky. Nosiče šité zo šatky sa vo všeobecnosti považujú za mäkšie, pohodlnejšie pre dieťa aj nosiaceho, šatkovina sa lepšie prispôsobí telu dieťaťa a obopne ho. Avšak nosiče z bavlny (teda bavlnených látok) vedia byť rovnako pohodlné, napríklad o Rischine sa väčšina nosiacich vyjadruje že je pohodlnejší ako mnohé šatkové nosiče ktoré skúšali, a teda že viac než materiál je dôležitejší strih nosiča a spôsob šitia. Tu už je to vyslovene o preferenciách nosiaceho a o tom, k čomu sa dostaneme aj neskôr – nosič je najideálnejšie si pred kúpou vyskúšať, pretože každému sadne niečo iné.

Nosiče zo šatky: Bimbi (možnosť ušitia aj z látky), Zumbucca, Lenka nosítko, Karaush, Lenny Lamb, Isara, Madame Googoo, Noiga (možnosť ušitia aj z látky), Fidella, DidyTai, Fly Tai, Storchenwiege nosič, Harma Mei Tai, EmeiBaby, Isara, Buzzidil, Kokadi Flip, Kokadi Tai Tai, Moyo Classa, Moyo Cross, Rischino Standard (šatková verzia), Rischino XXL, Tula

Nosiče z bavlny/biobavlny: Manduca, Liliputi, Rischino Standard, Beco, Ergo, Boba, Je Porte Mon Bebé, Noiga (možnosť ušiť nosič aj zo šatky), Tula, Isara, Madame Googoo, Love&Carry, Bondolino, Al&Izi mei tai, Love&Carry Mei Tai, Kibi, Blue Bear, Patapum,  African Baby Carrier, Skaldino, Connecta

Rozdelenie v závislosti od flexibility nosiča:

Rastúce nosiče: Tieto nosiče rastú spolu s dieťaťom a teda vydržia vám na dlhšie nosiace obdobie, keďže sa dajú pomocou sťahovania/cvokov prispôsobiť aktuálnej veľkosti dieťaťa. Rastúce nosiče sú medzi nosiacimi ľuďmi nesmierne obľúbené práve vďaka svojej univerzálnosti. S nastavením sa treba zväčša pohrať, nie každému táto možnosť vyhovuje, opäť platí, že treba vyskúšať J

Značky rastúcich nosičov: Kibi, Zumbucca, Bimbi (2 verzie rastúcich nosičov), Liliputi 2015/2016, Isara, Fidella Fusion, DidyTai, Fly Tai, Storchenwiege nosič, Harma Mei Tai, EmeiBaby, Buzzidil (3 verzie rastúcich nosičov), Kokadi Flip (3 verzie rastúcich nosičov), Kokadi Tai Tai (3 verzie rastúcich nosičov), Moyo Classa, Moyo Cross, Rischino XXL, Connecta (Standard, Toddler, Preschool), Tula Free to Grow, Lenka nosítko rastúca verzia

Rôzne verzie (Baby/Toddler): Tieto nosiče sa vyrábajú v rôznych veľkostiach (alebo iba v jednej veľkosti), to znamená, že keď vám z nej dieťa vyrastie (to poznáte tak, že nemá spodok nosiča od kolienka po kolienko – toto je alfa a omega pri ergonomickom a pohodlnom nosení), je treba sa poobzerať po väčšom nosiči. Tejto varianty nosenia sa netreba báť, pôvodný nosič sa vždy dá predať s pomerne malou stratou (vždy záleží na opotrebení nosiča a na tom, ako sa o neho staráte). Čiže jednoducho povedané, menší predáte, väčší kúpite

Značky nerastúcich nosičov: Liliputi edícia 2014/2015 a staršie, Rischino (rastie pomocou prídavných extendrov), Lenka Nosítko (3 veľkosti), Karaush (2 veľkosti), Lenny Lamb (2 veľkosti), Madame Googoo (9 druhov veľkostí), Noiga (4 veľkosti), Manduca (ALE!! dajú sa dokúpiť extendre a rozzipsovať vrch nosiča čím sa opierka predĺži), Beco, Ergo, Boba, Je Porte Mon Bebé, Tula (2 veľkosti), Love&Carry, Bondolino, Al&Izi Mei Tai (3 veľkosti), Love&Carry Mei Tai, Blue Bear, Patapum,  African Baby Carrier, Skaldino (2 veľkosti)

Pokiaľ ste sa dopracovali až sem a nie ste o nič múdrejší čo sa týka výberu nosiča – ba priam by sa dalo povedať, že vám zo všetkých tých možností hučí v hlave – mali by ste vedieť jednu vec. Neexistuje nič také ako univerzálny super nosič na celé nosiace obdobie ktorý sadne každému. Pretože každému sadne niečo iné, a každý vám aj odporučí niečo iné. Najlepšie je nosič vyskúšať – na toto sú super nosiace stretká a nosiace trhy, prípadne nosiace podporky, takže vám odporúčam pridať sa do FB skupiny Nosíme naše deti

https://www.facebook.com/groups/682053868471503/?fref=ts

alebo na MK do tej istej skupiny

https://www.modrykonik.sk/group/1862/detail/

a tam sa dozviete viac o týchto akciách, prípadne sa často nájdu aj ochotné mamičky, ktoré sa nachádzajú vo vašom okolí a dovolia vám prísť si k nim nosič vyskúšať.

Ďalej je tu možnosť vyskúšať si nosič v kamennej predajni (pohľadajte vo vašom okolí) alebo možnosť zapožičania nosiča z eshopov a požíčovní, napr.:

http://stastnamama.sk/eshop/po%C5%BEi%C4%8Dov%C5%88a

http://www.ergonomickenosice.sk/pozicovna-ergonomickych-nosicov-a-satiek/

http://www.nosime.sk/category686-pozicovna

www.lalashop.sk (po dohode)

https://www.facebook.com/pozicovna.eliterka/

https://www.facebook.com/groups/1153996371340283/

https://www.facebook.com/ErgoRent/

https://www.facebook.com/groups/254952018275995/?fref=ts

https://www.facebook.com/mybaby.babywearing/

https://www.facebook.com/Nosím-a-pomáham-225724861179701/?ref=bookmarks

Pokiaľ vaše kinderko ešte nie je na svete a vy ten nosič za každú cenu chcete kúpiť ešte predtým, než sa narodí, odporúčam vám riadiť sa samozrejme vhodnosťou nosiča (teda hľadať nosič vhodný na obdobie od ktorého chcete nosiť) a tým, čo sa vám páči. Vždy je možnosť nosič predať, ak by vám nesadol a ďalej hľadať niečo podľa vašich preferencií (keďže už budete lepšie vedieť čo vám na nosiči nevyhovuje a čo áno).

Prehľad eshopov tu: http://chcemnosit.webnode.sk/e-shopy-/nosice-satky/

+

www.lalashop.sk (distribútor Kokadi a Buzzidil)

http://www.satkovanie.sk/

https://www.mirkine.sk/

Ak už ste si nejaký vybrali a chcete o ňom vedieť viac (prípadne si prečítať priamo skúsenosti ľudí), napíšte do jednej alebo do druhej skupiny a neváhajte sa pýtať

Rada by som dala do pozornosti aj skvelú stránku o nosičoch, ktorá zahŕňa ich rozdelenie, obsahuje recenzie a rôzne informácie:

https://fullbucklemama.wordpress.com/

Ďalej skvelý youtube video kanál od Hanky, kde sa dozviete o nosičoch takmer všetko – od starostlivosti cez správne ergo nosenie a nosenie na chrbáte až po recenzie a návody na používanie jednotlivých nosičov:

https://www.youtube.com/channel/UCqD3QOCbIGomwoYy308f1zg

 

Odporúčam aj pozrieť si album recenzií na FCB v skupine Nosíme naše deti. Linky na recenzie uvediem aj tu, postupne keď nájdem ďalšie, budem dopĺňať!

http://www.nosime.sk/sk/vsetko-o-noseni/vyhody_jednotlivych_nosicov_-_porovnanie

https://www.modrykonik-pro.sk/blog/cacika/album/satky-a-nosice-alebo-ako-sa-z-toho-vymot-jjubfv/

http://chcemnosit.webnode.sk/nosne-info/aky-nosic-si-vybrat/recenzie/

https://www.modrykonik.sk/blog/lulu939075/article/recenzia-ergonosicov-rischino-jh47jy/

https://www.modrykonik.sk/blog/lulu939075/article/velke-porovnanie-ergonosicov-zumbucca-tirigu/

https://www.modrykonik.sk/blog/lulu939075/article/velke-porovnanie-ergonosicov-5899p5/

https://www.modrykonik.sk/blog/lulu939075/article/porovnanie-ergonosicov-lwclk0/

https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.870614802948741&type=1

https://www.modrykonik.sk/group/1862/?q=%23recenzia&source=list

https://www.modrykonik.sk/blog/pumpkincake/article/african-baby-carrier-recenzia-33x6wx/

https://mamamanosislaskou.wordpress.com/2016/08/22/physiocarrier-jpmbb/

https://mamamanosislaskou.wordpress.com/recenzie/ergonomicke-nosice/

https://www.modrykonik.sk/blog/olivieree/article/bimbi-baby-carrier-recenzia-08-2016-4nfy2j/

späť

You may also like...