Dieťatko odmieta nosenie

Mnohé mamičky majú pocit, že ich dieťatko sa nechce nosiť. Plače, odtláča sa, je nemožné ho dostať do šatky či nosiča. Hovorí sa tomu aj nosiaci štrajk. Poďte si prečítať, ako si s ním poradiť 🙂

dieta-spiace-v-nosici

Nosenie má byť v prvom rade príjemné a prospešné pre obe strany – mamičku aj dieťatko. Sú deti, ktorým nosenie nevyhovuje a radšej si pospia v kočíku alebo v postieľke. To je v poriadku, nič netreba siliť. Každé dieťa je iné, niektoré si nosenie obľúbia od narodenia, iné neskôr alebo len keď im idú zuby či sú choré. Pozrite sa na najčastejšie príčiny nespokojnosti detí v šatke či nosiči.

Častou otázkou býva, či nechať nožičky novorodencov dnu „na žabku“ alebo ich dať von. Uloženie nožičiek na žabku môže spôsobiť nespokojnosť a odrážanie detí v šatke, pretože sa vyvíja tlak na chodidlá a vyvoláva sa reflex chôdze. Preto odporúčam dať nôžky von. Medzi kolienkami sa dá pekne regulovať množstvo šatky a spolupracovať s prirodzenou schopnosťou dieťatka dať nôžky naširoko. Ide to aj od prvého dňa, ako vidno na fotke. Čo sa týka nosičov, odporúčam tie bez novorodeneckej vložky. Plakať môžu aj deti, ktoré boli v prvých dňoch po narodení separované od mamičky. Je potrebné ich pomaly s citom „naučiť“ na kontakt a potvrdiť im, že u mamky sú v bezpečí.

novorodenec-nohy-von

Deťom môže prekážať plienka alebo silno stiahnutá šatka, ktorou sa fixuje hlavička ak ju ešte nevedia samé držať. Skúste plienku vynechať a lem šatky pri hlavičke nechať voľnejší. Keď dieťatko zaspí, môžete úväz dotiahnuť.

Ideálne je viazať spokojné napapané a prebalené detičky. Ak nemá dieťatko naplnené potreby, môže byť nervózne. Mne sa osvedčilo ponúknuť po naviazaní do šatky prsník, v momente nastalo ticho 🙂 . Pomohlo aj dieťatko naviazať a ísť von na čerstvý vzduch. K spokojnosti prispieva tiež viazanie pri otvorenom okne či balkóne alebo pri zrkadle,  ktoré ich zaujme. Staršie deti sa chcú niekedy vybehať až potom sa upokoja v šatke či nosiči. Starší sa niekedy nudia, tu pomôže naviazať na bok či chrbát, alebo im dať neškodnú hračku.

novorodenec-rucky

Deťom zvykne prekážať aj príliš tesné oblečenie (napr. rifle, bundy tlačiace do brady…) alebo dupačky, ktoré tlačia a dráždia deti (vyvoláva sa reflex chôdze). Vhodné sú tepláčky, ponožky, mäkké materiály. Môžete skontrolovať, či dieťatku nie je príliš teplo alebo zima. Treba si uvedomiť, že nosiaca pomôcka predstavuje vrstvu naviac.

Ak využívate nosič a dieťatko nie je spokojné, skúste iný typ, napr. viazací. Výhodou šatiek je, že nemôžu byť dieťatku nepohodlné. Pri nosení v šatke je vhodné skontrolovať tesnoť úväzu, aby dieťatko nič netlačilo, ale zároveň bolo dostatočne obopnuté. Príliš dotiahnutá šatka môže brániť dieťatku v uložení ručičiek do pohodlnej polohy.

Niektoré deti majú vlastné zvyky, napríklad treba im prekryť hlavičku plienkou alebo kapuckou nosiča, či pridržať hlavičku rukou a pohupovať sa. Dobrým pomocníkom je aj fitlopta, digestor, hudba, vysávač…:-) Chcem vás povzbudiť, každá mamička cíti a vie, čo je pre dieťatko najlepšie. Tu nepomôže žiaden zaručený návod. Nosenie je dobrodružstvo a zábava! 🙂

You may also like...