Nosenie detí v každom ročnom období

Niekedy znamená počasie pre nosenie detí poriadnu výzvu. Našťastie aj na tento problém prinášame rady a tipy ako si s ním poradiť 🙂 . Nosiaci rok sme rozdelili podľa ročných období.

Vo všeobecnosti platí, že detičky obliekame ako seba alebo menej, pretože pri nosení sa vzájomne zahrievame. Netreba zabúdať na ochranu hlavičky klobúčikom či čiapočkou a v chladnejšom počasí na zateplenie nožičiek.

Nosenie na jar a jeseň

Počasie býva chladnejšie, veterné, sychravé. Dieťatku okrem bežného oblečenia obliekame aj čiapočky či kukly (vhodné sú aj merino alebo bambusové), nákrčník a zateplíme aj nožičky (štucne, návleky z rôznych materiálov). Dobre poslúži aj funkčné oblečenie. Pred chladom sa chránime rôznymi spôsobmi. Buď oblečieme dieťatko teplejšie a nosíme ho na bunde alebo dobre poslúži nosičská kapsa, vsadka, bunda, či obyčajný cardigan. Ak prší, postačí nám väčší dáždnik. Existuje aj nosičský pršiplášť.

nosenie-jar-jesen

Nosenie v lete

Pri vyšších teplotách volíme vzdušnejšie úväzy (napr. dvojitý kríž), kedy nie je dieťatko celé zakryté šatkou alebo jednovrstvové (batoh, kríž s kapsou vo vnútri bez roztiahnutých pruhov). Vhodné sú aj šatky s prímesou (napr. hodváb, bambus, ľan, vln, tencel), ktoré sú termoregulačné alebo pôsobia chladivo. Ergonomické nosiče sú zboku dostatočne vetrané, niektoré značky ponúkajú letné verzie alebo sú ušité zo šatky s prímesou.

Ak sa dieťatko príliš potí, je vhodné obliecť mu funkčné oblečenie alebo vložiť medzi neho a nosiaceho bavlnenú plienku. Hlavičku je vhodné chrániť tenkým klobúčikom (ideálne aj s predĺženou ochranou krku). Niektoré poskytujú UV ochranu, iné sú perforované. Priamemu slnku najmä v čase obeda sa treba vyhnúť, ochrániť sa môžeme aj dáždnikom či slnečníkom. Dôležitý je pitný režim, dojčeným detičkám ponúkame mliečko častejšie.

nosenie-leto

Nosenie v zime

Pre nosenie v zime platí to isté ako na jar a jeseň, ibaže použijeme teplejšie oblečenie (alebo funkčné) a tiež teplejšiu nosičskú bundu, či kombináciu nosičskej mikiny a bundy. Obuv sa dá zabezpečiť pred pošmyknutím na ľade „mačkami“. Ak nie sú financie nazvyš, môžete využiť aj finačne nenáročné pomôcky. Viac informácií a tipov pre nosenie počas zimného obdobia nájdete v tomto článku.

nosenie-v-zime-chrbat

Prajeme vám krásne nosenie 🙂

You may also like...