Nosenie detí nemusí byť drahé

Aktuálna téma najmä pre začiatočníkov v nosení detí. V článku sa dozviete, prečo sú medzi nosiacimi pomôckami veľké finančné rozdiely. Nájdete tu tiež rady a tipy ako vybrať kvalitnú nosiacu pomôcku za dobrú cenu a tipy na cenovo výhodné nosičské doplnky.

NOSIACE POMÔCKY

Veľa ľudí, hlavne začiatočníci v nosení, sú zhrození z cien nosiacich pomôcok a pýtajú sa, čo je na nich také drahé, veď je to len kus látky. Od nosenia sa však prirodzene očakáva, že bude pohodlné, príjemné a bezpečné. Tieto podmienky spĺňajú iba šatky na nosenie detí a ergonomické nosiče. Na trhu však nájdete aj lacné a nevhodné pomôcky – metráž, klokanky, hybridné nosiče, babyvaky..

Metráž vs. šatky na nosenie detí

Metráž predstavuje látku, v ktorej sa síce nosiť dá, ale je to veľmi nepohodlné. Na rozdiel od šatky na nosenie detí, metráži chýba pružnosť alebo je naopak až príliš pružná a dieťatko je prevesené. S metrážou sa zle doťahuje, zarezáva sa, noseniu chýba komfort. Typickými značkami metráží sú napríklad Cybex, Pentelka, Womar.

Šatky vhodné na nosenie detí môžu byť elastické alebo pevné. Elastické šatky využívajú najmä začiatočníci. Prestávajú byť pohodlné kým dieťatko dosiahne váhu približne 6 až 8 kg. Potom sa zvyknú úväzy povoľovať, deti prevesovať, šatka sa zarezáva do ramien a je potrebné vybrať vhodnejšiu nosiacu pomôcku. Pevné šatky sú špeciálne tkané s priadzí tak, aby boli diagonálne pružné. Líšia sa spôsobom tkania, gramážou, zložením, nosnosťou. Šatku využijete ako na novorodenca, tak aj na väčšie dieťatko. V cene pevných šatiek sa odrazí druh prímesi priadzí, ich farbenie, nezávadnosť, náklady na tkanie a iné náklady. Preto je cena vyššia. Nájdete však aj lacnejšie šatky buď z druhej ruky alebo tzv. nízkorozpočtové. Tie má napríklad značka Yaro, LennyLamb, Little Frog, Nona.

nosenie-sloboda

Klokanky vs. ergonomické nosiče

Klokanky rovnako ako metráž nie sú vhodné na nosenie detí, hoci lákajú ľudí najmä cenou, Neumožňujú nosenie detí v správnej polohe, sú nepohodlné pre nosiaceho. Ide o značky ako Babybjörn, Chicco, Hauck a ďalšie.

Nevhodné sú tiež babyvaky, kde hrozí riziko udusenia vplyvom zlej polohy dieťatka, či hipseaty.

Ergonomické nosiče umožňujú nosenie detí v správnej polohe, sú pohodlné aj pre nosiaceho. Návrh strihu a šitie nosiča sú časovo aj finančne náročné procesy, pretože každý komponent musí byť testovaný a certifikovaný, aby bola zaručená bezpečnosť nosiča. To všetko sa opäť odrazí v cene. Lacnejšie nájdete buď z druhej ruky alebo nové napríklad medzi značkami Al & Izi, LennyLamb, Love & Carry.

nosenie-na-chrbte

Napodobeniny

Najčastejšie sa imituje nosič Ergobaby a Manduca. Tieto napodobeniny sú nebezpečné z hľadiska použiťých materiálov – nie sú certifikované, testované na toxicitu a záťaž. Pochybná je aj kvalita popruhov či praciek nosiča, ktoré sa môžu zlomiť alebo odtrhnúť. Niektoré napodobeniny sú ušité zle alebo krivo. Ak uvažujete o kúpe týchto značiek z druhej ruky, odporúčam vypýtať si faktúru.

NOSIČSKÉ DOPLNKY

Pri nosení využijete rôzne doplnky, napríklad vsadky, kapsy na zateplenie, nosičské mikiny, bundy. Zároveň si dokážete vystačiť aj bez nich a to v každom ročnom období. Pomôžete si tým čo nájdete doma, alebo si to jednoducho dokážete vyrobiť, či podporíte prácu kreatívnej kamarátky. Tento článok sa venuje tipom špeciálne na nosenie počas zimy a tento na nosenie v každom ročnom období.

nosenie-sveter

Ako vidíte, nosiť sa dá aj lacno, no stále kvalitne 🙂 .

You may also like...